Middle School Staff Directory

Main Office Phone: (319) 895-6254
Fax:  (319) ​895-8134

Staff NameStaff Position
Bob HaugsePrincipal
Aaron TruittMiddle School Activities Director
Patty MoteBuilding Secretary
Kim FallSecretary & Attendance
Megan KrapflNurse – Middle and High School
Kori LeightySchool Counselor
Michelle BoydenDistrict Teacher Leadership Instructional Specialist
Lesly Bruner5th – 8th Grade Teacher Leadership Coach
Gina Becthold5th Grade Reading/Social Studies
Lori Moss5th Grade Language Arts/Social Studies
Heather Plathe5th Grade Math /Social Studies
Brandy Schurbon5th Grade Science /Social Studies
Jena Jaspers6th Grade Math
Kyle Jaspers6th Grade Language Arts
Brian Nichols6th Grade Social Studies
Allison Schnoor6th Grade Reading
Dee Winder6th Grade Science
Abby Bock7th Grade Math
Meagan Dielschneider7th Grade Reading
Jessica Murphy7th Grade Language Arts
Andy Shea7th Grade Social Studies
Cortney Strohman7th Grade Science
Kim Bjork8th Grade Math
Rob Hanson8th Grade Science
Brett Moorman8th Grade Social Studies
Kara Wehmeyer8th Grade Communication Arts
Ben Kuker8th Grade PLTW-Automation/Robotics #1 & 7th & 8th Computer Design
Shawn Voigt8th Grade PLTW-Automation/Robotics #2
Tom Wilkinson8th Grade German/Spanish
Kristin AndersonGeneral Music/6th Grade Chorus
Caitlin BrannamanMusic Teacher
Andrea CampbellArt
Tabitha RasmussenOrchestra
Elise Rodenberg6th Grade Band/7th Grade Band/7th & 8th Grade Chorus
Scott Weber8th Grade Band
Thad Wilkins7th & 8th Grade Chorus
Greg MurphyPhysical Education
Lance PedersenHealth – 6th PE
Abby OhlaugSpecial Education
Whitney TurnerSpecial Education
Rachael GlazaSpecial Education
Jose SalinasELL
Susannah Maddock1st-8th Grade ELP
Jennifer StanersonTeacher Librarian
Pamela HunterLibrary Associate
Jill HepkerAssociate
Kristi Karwal-ClarkAssociate
Mike JonesAssociate
Tammy LattaAssociate
Kathi OrrAssociate
Joelynn WinklerAssociate
Brad ShipmanCustodian
Calvin Zehring IIICustodian
Kris AbodeelyFood Service
Janice BishopFood Service
Julie JilovecFood Service